Dolby Vision – co to jest?

Dolby Vision – co to jest?

Dynamiczne metadane HDR Dolby Vision – czym właściwie są?

Nowe telewizory, odtwarzacze, urządzenia HDTV, gry czy filmy i seriale na Ultra HD Blu-ray są wyposażone w niezliczone ilości akronimów, logotypów związanych z dźwiękiem i obrazem. Do wyżej wymienionych dołączyły nowe, dynamiczne metadane HDR jak Dolby Vision. Ale co to właściwie są te Dolby Vision?, jaka jest różnica między HDR10 i czy w ogóle dynamiczne metadane HDR Dolby Vision przekładają się na lepszy obraz? Poniżej sporo informacji na temat wiodących metadanych HDR jakimi bezwątpienia są Dolby Vision.

Dolby Vision HDR – co to jest?

Dolby Vision to najnowsza marka dla dynamicznych metadanych HDR (High Dynamic Range) stworzona przez firmę Dolby która jest jednym z największych pionierów wśród producentów technologi dźwięku na świecie. Aby skorzystać z logo Dolby Vision producenci sprzętu video muszą opłacić daninę za wykorzystywanie logotypu i certyfikacji DV. Metadane Dolby HDR zostały wprowadzone do poszerzenia poziomu jasności, stworzenia bardziej naturalnych, intensywnych kolorów. HDR został ograniczony starą specyfikacją Rec. 709, oparta jest na ograniczeniach technicznych sięgających lat dziewięćdziesiątych. Dzisiejsze telewizory są tak zaawansowane technologiczne iż potrafią wyświetlać znacznie więcej kolorów względem starszych telewizorów, nie potrafiły one w pełni wykorzystać swojego potencjału aż pojawiły się dynamiczne metadane HDR.

Dolby Vision kontra HDR10 – jaka jest między nimi różnica?

HDR10 możemy uznać jako standard dla treści wykorzystujących HDR. Sprzęty oznaczone logiem HDR powinny poradzić sobie z dynamicznymi metadanymi HDR10 – jest to podstawa formatu HDR. Dane HDR10 nie narzucają sposobu kodowania oraz sposobu kompresji materiału źródłowego. Dolby Vision natomiast jest bardzo wymagającym technicznie kodowaniem HDR. Specyfikacja Dolby Vision to szereg wytycznych jak produkcja filmowa/serialowa/gra powinna być kodowana w jaki sposób powinna dekodować materiały Dolby Vision. Dla telewizorów Dolby Vision jest bardziej wymagającym formatem względem HDR10.

Dolby Vision vs. HDR10 – który format HDR jest lepszy?

Jeśli przyjrzelibyśmy się samym specyfikacją i numerkom, to zdecydowanie Dolby Vision powinno być bardziej dynamiczne, jaśniejsze i posiadać znacznie żywszą kolorystykę względem HDR10. Telewizory obsługujące Dolby Vision spełniają szereg bardziej restrykcyjnych wymagań i powinny być lepsze od telewizorów obsługujących HDR10. Jednak zawsze tak nie jest. Dolby Vision dostarcza spełniającemu wymagania Dolby telewizorowi 12-bitową głębie kolorów dla możliwych aż 68 miliardów kolorów (HDR10 – 8 bitowa głębia kolorów o tylko 16,7 miliarda kolorów). Poziom jasności Dolby Vision może sięgnąć 4000 nitów i więcej (HDR10 – 1000 nitów). Pozorna wyższość Dolby Vision (12-bitowa głębia kolorów) jest na ten moment nieosiągalna ponieważ nie ma jeszcze telewizora obsługującego 12-bitowej palety kolorów, ale trzeba przyznać dynamiczne metadane HDR Dolby Vision są formatem przyszłościowym. Ostatecznym czynnikiem decydującym jest sam telewizor oraz widz.

Czy Dolby Vision HDR znacząco poprawia jakość obrazu?

Zdecydowanie tak. Oczywiście ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować aż tak dużej ilości kolorów jaką prezentuje Dolby Vision (68 miliardów), ale i tak różnice widać gołym okiem. Najbardziej jest to widoczne w sekwencjach charakteryzujących się wysoką jasnością jak na przykład zachód słońca, przejście między intensywnymi kolorami.

Dolby Vision HDR vs. SDR - obraz numer 1
Porównanie numer jeden – Znacznie lepszy obraz Dolby Vision HDR względem obrazu SDR.

HDR Dolby Vision w urządzeniach HDTV.

Aby wykorzystać metadane Dolby Vision musimy zwrócić uwagę na odpowiedni sprzęt wspierający format Dolby Vision. Podstawa to telewizor 4K/8K wspierający HDR Dolby Vision, odpowiedni odtwarzacz fizycznych nośników Ultra HD Blu-ray, mile widziane filmy/seriale na fizycznym nośniku Blu-ray 4K, aby w jak najniższej kompresji zobaczyć film w 4K z Dolby Vision.

Treści Dolby Vision HDR gdzie ich szukać?

Dynamiczne metadane High Dynamic Range Dolby Vision są bardzo popularnym formatem HDR na fizycznych nośnikach Ultra HD Blu-ray. Warto wspomnieć iż tylko na fizycznym nośniku Ultra HD Blu-ray ujrzymy Dolby Vision na najwyższym poziomie. Jakość prezentacji Dolby Vision na nośniku Ultra HD Blu-ray sporo zależy od producentów danego filmu, trzeba czytać sporo recenzji aby selekcjonować te wydania, które prezentują się z Dolby Vision najlepiej. Osobiście obejrzałem sporo wydań Ultra HD Blu-ray z Dolby Vision, szczerze mogę polecić takie produkcje jak: 2001: Odyseja Kosmiczna, Venom, Alita: Battle Angel, Aquaman, Matrix, Matrix Reaktywacja, Matrix Rewolucje, Operacja Overlord, Szeregowiec Ryan, Shazam!.

Dolby Vision logo na przykładzie wydania Ultra HD Blu-ray filmu Matrix.
Poszukuj logo DV na fizycznych nośnikach Blu-ray 4K. Dolby Vision HDR dostępne w nośnikach Ultra HD Blu-ray to bez kompresyjna jakość obrazu z najwyższym bitrate’m dostępnym na rynku. Jeżeli chcesz sprawdzić format HDR marki Dolby w najlepszym wydaniu, koniecznie sprawdź go w filmie na nośniku Ultra HD Blu-ray.

Oprócz wyżej wspomnianych fizycznych nośników Ultra HD Blu-ray, format Dolby Vision jest szeroko obecny na platformach VOD jak Netflix, Apple TV+, iTunes i wchodząca w przyszłym roku platforma Disney+. Warto wspomnieć iż dane Dolby Vision obecne na powyższych platformach występuje ze znacznie niższym bitrate’m względem fizycznego nośnika Ultra HD Blu-ray, także spodziewajcie się znacznie gorszej jego jakości. 

Irlandczyk dostępny na Netflixie z Dolby Vision.
W przypadku Netflixa poszukuj filmów i seriali z logotypem VISION.
Dolby Vision HDR w grach? Nadal raczkuje.

Dolby Vision HDR jest obecny w grach, format słabo radzi sobie w tej ekspansji. Na dzień dzisiejszy Dolby Vision HDR występuje tylko w dwóch grach: Battlefield 1, Mass Effect: Andromeda, niestety wyżej wymieniony gry współpracują z Dolby Vision tylko na komputerach osobistych. Można powiedzieć iż tylko w tej dziedzinie marka Dolby nie ruszyła z Dolby Vision HDR z kopyta i czekamy na jeszcze większą ekspansję w grach, może będzie to nowa generacja konsol Playstation i Xbox?

Dolby Vision HDR w urządzeniach mobilnych, czy ma to sens?

Smartfony i inne urządzenia mobilne wskoczyły do pociągu wraz z Dolby Vision. Aktualnie istnieje całkiem spora urządzeń mobilnych wspierających Dolby Vision HDR, już teraz możesz uzyskać żywszy obraz nawet będąc w podróży. Dolby Vision w urządzeniach mobilnych działa na podobnej zasadzie jak w telewizorach. Jest trochę bardziej elastyczny, dostosowuje się do jakości i wydajności wyświetlacza, możesz się spodziewać bogatszej i żywszej palety kolorów, głębszej czerni i wyższej jasności. Pierwszym smartfonem kooperującym z Dolby Vision był LG G6, aktualnie urządzenia Apple przodują we współpracy z HDRem od Dolby, sprawdź koniecznie takie telefony jak iPhone 8, iPhone XR czy iPhone X. Treści Dolby Vision które możemy odtworzyć na urządzeniach mobilny to obecnie niestety tylko serwisy VOD jak Disney+ i Netflix.

Telefony Apple iPhone XR z Dolby Vision.

Rodzina telefony Apple iPhone XR.

HDR10, HDR10+, HLG to najwięksi konkurenci Dolby Vision. Jakie są między nimi różnice?

Obecnie zarówno producenci telewizorów jak i konsumenci mają nie lada ból głowy, aktualnie trwa wojna formatów HDR między HDR10, HDR10+, HLG i Dolby Vision. O różnicach między Dolby Vision a HDR10 napisałem powyżej – moim zdaniem warto nabyć telewizor już Dolby Vision. Posiadając telewizor z Dolby Vision z automatu jesteśmy w posiadaniu telewizora wspierającego dane HDR10, ale co z HDR10+ i HLG? HLG to format HDR który jest łatwy w implementacji jak HDR10. Standard HLG został stworzony na potrzeby telewizji satelitarnej. Telewizor nieobsługujący HDR poradzi sobie z odczytaniem danych HLG i zostanie wyświetlony w formacie SDR. Format HLG można uznać za domyślny format dla klasycznej telewizji, możemy być pewni iż nie zobaczymy go na fizycznych nośnikach Ultra HD Blu-ray, platformach VOD czy w grach. Nowy gracz na rynku High Dynamic Range został format HDR10+. HDR10+ to główny konkurent Dolby Vision, dzięki niemu filmowcy mają podobną kontrolę nad jasnością w każdej z sekwencji obrazu. Format HDR10+ podobnie jak dane HDR10 jest darmowy. Aktualnie format HDR10+ szuka jak największej ilości kooperantów aby był szerokodostępny. W danej chwili format HDR10+ występuje tylko na fizycznych nośnikach Ultra HD Blu-ray, ale filmowych wydań jest bardzo mało (np. Allita: Battle Angel). Dolby Vision jest formatem bardzo przyszłościowym, wspiera 12-bitową paletę kolorów, format HDR10+ (obecnie telewizory wspierają maksymalnie 10-bitową paletę kolorów), ma nawiązaną współpracę z wieloma firmami produkującymi filmy jak Universal, Warner Bros., MGM czy platformami VOD jak Netflix i Disney+. Konkurencji będzie bardzo ciężko dogonić Dolby Vision, jestem tego pewien.

Dolby Cinema – kina komercyjne Dolby, czy są w Polsce?

Kin komercyjnych sygnowanych Dolby Cinema jest tylko 200, niestety aktualnie żadne takie kino nie jest obecnie w Polsce. Kina Dolby Cinema wspierają technologię dźwięku obiektowego Dolby Atmos oraz współpracują z technologią HDR marki Dolby. Obecnie kina Dolby Cinema możemy znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Chinach i kilku krajach europejskich jak Holandia, Francja czy Wielka Brytania.

Dolby Cinema - kina Dolby współpracujące z technologią dźwięku Dolby Atmos oraz Dolby Vision HDR.
Kina Dolby Cinema współpracują z obiektową technologią dźwięku Dolby Atmos oraz z dynamicznymi metadanymi HDR jak Dolby Vision.
administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *